Державний уповноважений Антимонопольного комітету України (далі — АМКУ) Світлана Панаіотіді висловлює вдячність усім аптекам, аптечним мережам, які взяли участь в опитуванні щодо їх ставлення до морально-етичного стандарту «один аптечний заклад за однією юридичною адресою», запропонованого проектом Кодексу етичної діяльності аптечних закладів (розробник Кодексу — ГС «Професійна аптечна асоціація України»).
Нагадаємо, що на початку листопада цього року державний уповноважений звернулася до суб’єктів господарювання всіх форм власності, що здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, з проханням взяти участь в обговоренні положень проекту Кодексу етичної діяльності аптечних закладів. Опитування тривало з 3 до 30 листопада 2016 р. Кількість респондентів — 82.
За результатами аналізу отриманих відповідей АМКУ встановлено наступне.
59% від загальної кількості респондентів вважають, що в регіонах, де вони провадять господарську діяльність, існує достатня кількість аптечних закладів для належного забезпечення населення лікарськими засобами, 41% вважають наявну кількість аптек недостатньою.
82% усіх опитаних зазначили, що поряд з їх аптекою та/або за однією адресою відкривалися інші аптеки. Ті, хто стикнувся з такою ситуацією, вважають, що внаслідок таких дій конкурентів:
- рентабельність у 39% з них знизилася на 10%;
- рентабельність у 30% знизилася на 25%;
- рентабельність у 16% знизилась на 50%;
- господарська діяльність стала збитковою та аптека була закрита — 1,5%;
- такі дії конкурентів не вплинули на результати роботи — 13,4%.
Серед методів, які застосовуються для входження на ринок шляхом відкриття аптеки за однією адресою з тією, що вже працює, респонденти, що стикалися з такою ситуацією, відзначили:
- демпінг цін (50%);
- конкуренти не застосовували будь-яких методів, що могли вплинути на результати господарської діяльності (42,6%);
- застосування елементів недобросовісної конкуренції (6%), зокрема:
- використання вивіски, що прямо впливає на вибір аптечного закладу покупцем з вказівкою щодо рівня цін;
- зазначення, що ліки без націнок;
- спочатку значне зниження цін, а потім їх підвищення;
- переманювання персоналу.
4% тих, хто перебував у такій ситуації, зазначили, що конкуренти одночасно застосовували демпінг цін та недобросовісну конкуренцію.
Думка учасників опитування щодо відстані між аптечними закладами, яка сприятиме розвитку конкуренції на ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами, є різною.
Так, деякі вважають, що «відстань має бути мінімальною», «чим ближче, тим краще», «відстань «двері у двері» сприяє розвитку конкуренції».
Деякі вважають за необхідне «заборонити відкриття аптечних закладів в одному будинку і за одною адресою».
Учасники опитування надали доцільну відстань між аптечними закладами в діапазоні від 50 м до 1 км.
Вважають за доцільне дотримання учасниками ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами морально-етичного стандарту «один аптечний заклад за однією юридичною адресою» 56% усіх учасників опитування. Не підтримують пропозицію 40% усіх респондентів, 4% учасників опитування утрималися від надання будь-якої відповіді.
У цілому позиції сторін (за/проти розміщення аптечних закладів за однією адресою) фактично розділились навпіл.
Переважна більшість учасників опитування відзначила, що запровадження такого стандарту обмежить конкуренцію для тих аптек, що:
- вже працюють на ринку — 68% від загальної кількості опитаних;
- мають намір увійти на ринок — 66% від загальної кількості опитаних.
Учасники анкетування зазначили наступні позитивні та негативні наслідки для конкуренції у сфері роздрібної торгівлі від запровадження положення «один аптечний заклад за однією юридичною адресою», зокрема такі:
Позитивні наслідки | Негативні наслідки |
|
|
За результатами опитування позитивні наслідки від запровадження морально-етичного стандарту «один аптечний заклад за однією юридичною адресою» прогнозують 37% від загальної кількості опитаних, негативні — 43%, 20% — не надали чіткої відповіді.
56% усіх опитаних вважають, що запровадження Кодексу етики аптечних закладів буде мати позитивний вплив на конкуренцію на ринках роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Негативний вплив прогнозують 43% усіх опитуваних.
АМКУ запропонував ГС «АПАУ» врахувати підсумки зазначеного опитування при подальшому опрацюванні проекту Кодексу та привести його положення у відповідність з вимогами законодавства про захист економічної конкуренції.
АМКУ сподівається на продовження плідної співпраці з учасниками фармацевтичного ринку.